Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Sivas - GürünSivas - Gürün
ALACAMEZARALACAMEZAR
DerneğiDerneği
wwwwww
.alacamezar..alacamezar.
orgorg

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

dernek gecesinde görmek istediğiniz etkinlikler nelerdir?
Anket Anket

Eklenti Kur
Radyo Radyo

Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@alacamezar.org

Genel MesajlarGenel Mesajlar
Mesaj Panosu Mesaj Panosu

İLLER ARASI MESAFE İLLER ARASI MESAFE

Reklamlar Reklamlar

Memurlar Memurlar


İLÇEMİZİ TANIYALIM

                                        GÜRÜN HAKKINDA KISA BİLGİ

      Gürün milattan önceki yıllara dayanan tarihi ve muhteşem doğa güzellikleri ile süslü bir ilçedir. İlçe Sivas iline bağlı olmasına rağmen Sivas, Malatya, Kahramanmaraş ve Kayseri dörtgenin ortasında kalmış bir yerleşim birimidir.

     Doğa güzellikleri içerisinde doğal göl olan Gökpınar gölü başta gelmektedir. Bunun yanı sıra Tohma çayının içerisinden geçerek geldiği Şuğul vadisi de doğal güzelliklerimiz arasında sayılabilir. Milattan önceki yıllara dayanan tarihinden ise Şuğul vadisindeki Hititlerden kalma Yazıtlar, Ulu Cami ve Kiliseler tarihi eserlerimizdendir.

     Gürünün 13 Km doğusunda yer alan Gökpınar gölü tabii göldür. Yaz aylarında bile suyu buz gibi olur. Gökpınar gölünün derinliği yaklaşık olarak 13 metreyi bulmasına rağmen suyun berraklığı nedeniyle en dipteki çakıl taşını bile görmeniz mümkündür. Gökpınar gölünün yanı sıra Gürünün içme suyunu karşılayan Ag’de doğal göletlerimizdendir. Ancak bakımsızlık ve yolunun düzgün olmamasından dolayı Gürün merkeze yakın olmasına karşın Ag’e gitmek pek kolay değildir.

     Güründe geçim kaynakları genelde tarım ve hayvancılık üzerine dayanmaktadır. Tarımda tahıl üzerine üretim gerçekleştirilmekte olup iklim nedeniyle üretim kalitesi ve verimliği düşük kalmaktadır. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ancak son yıllar da kooperatifler aracılığıyla yaygınlaşan Alabalık üretim çiftlikleri önemli bir yertutmaktadır.

     Gürün merkezden geçen Kayseri-Malatya yolu sebebiyle Gürün de kurulmuş bulunan dinlenme tesisleri sayesinde bir çok insanımızın karnı doymaktadır. Ancak bunlara rağmen Gürüne yatırım yapılmaması yüzünden birçok Gürünlü Gürün dışına çıkarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0469

© 2009 alacamezar.org
Bağlıçay-Alacamezar Köyü http://www.alacamezar.org

Tam Ekran